Parkur
Pri parkure kôň prekonáva prekážky rôznej výšky. Sú zoradené do rôzneho poradia. Na dráhe pre začiatočníkov je asi 10 prekážok. Pri približovaní k nim bud maximálne sústrední. Kôň väčšinou cvála, ale cvičné prekážky možno zdolať aj z klusu. Pred nácvikom skokov pripevni koňovi na nohy chrániče. Pozeraj stále pred seba, nie dole na prekážku. Pri skoku kôň naťahuje hlavu a krk maximálne dopredu. Neobmedzuj ho!
ZAHRIEVANIE
Pred absolvovaním celej trasy najskôr cvične preskoč cez jednu prekážku. Najvhodnejšia je jednoduchá Cross Polle tvorená dvoma prekríženými kladinami.
BOUNCE JUMPS
Prekážková dráha je v tomto prípade postavená tak,že kôn okamžite po doskoku z prvej prekážky skáče nasledujúcu, a to bez toho,aby urobil medziskok.
Stupen obtiažnosti Výška
Z základná 100
ZL základná lahká 110
L lahká 120
S stredná 130
ST stredne ťažká 140
T ťažká 150
TT najtažšia 160
Fázy skoku:
1) Nájazd - Nájazd musí byť priamy na stred prekážky v kľudnom tempe cvalu. Koník nesmie na prekážku priam letieť a u mladších koní sa priam vyžaduje kolmý nájazd s väčším oblúkom
2) Odraz - Keď pocítiš, že sa kôň odrazil, vysadni zo sedla. Trupom sa nakloň dopredu a ruky polož zvieraťu na krk. To všetko spolu koňovi uľahčí zdolanie prekážky. Treba dbať na to aby jazdec spolu s koňom sa zosúladil.
3) Vo vzduchu - Nestoj v strmeňoch. Pritlač sa tesne k telu koníka. Keď ucítiš, že kôň natiahol hlavu a krk maximálne dopredu, zľahka pritiahni vôdzky.
4) Dopad - Keď pocítiš, že kôň nohami dopadá na zem, musíš sa zľahka vystrieť. Neopieraj sa však ako pri sede v sedle. V tomto okamihu hmotnosť tvojho tela nesú kolená a členky.
5) Po dopadne je potrebné urobiť ešte zopár cvalových skokov priamo (nie je to však povinnosť)
1)
2)
3)
4)
5)
Problémy pri skoku
Keď pri skoku nastanú akékoľvek ťažkosti, treba zachovať predovšetkým chladnú hlavu - pokoj. Problémy môžu nastať zvyčajne následkom oneskoreného alebo naopak predčasného odrazu.
Odmietnutie skoku: Kôň sa však pre prekážkou môže aj zastaviť alebo vybočiť. V takom prípade hovoríme o odmietnutí skoku. Dôvody, prečo sa to stalo sú rozličné. Buď je prekážka neúmerne vysoká, alebo je pre koníka príliš zložitá. Ak kôň odmietne skočiť, snaž sa skok zopkovať. na prekážku nabiehaj priamo, ale nie príliš rýchlo.
"Mačací" skok: Ak kôň nad prekážkou akoby vydesene vyskočí do výšku (neprekoná ju ladným oblúkom) ide o mačací skok. je to spravidla dôsledok príliš blízkeho odrazu pred prekážkou, najmä pri trochu váhavom kluse. Ak sa chceš takému skoku vyhnúť, musíš vždy náležite upraviť rytmus chodu.
Pád
Každý jazdec niekedy spadne z koňa. Väčšinou preto, že buď on alebo alebo koník stratí rovnováhu. Preto je priam nutné pri jazdení nosiť prilbu a na nohách topánky s hladkou podrážkou. S veľmi vrubkatou podrážkou by totižoto mohla noha ostať pri páde zakliesnená v strmeni čo má katastrofálne následky. Keď spadneš okamžite pusti vôdzky. Inak by ťa kôň mohol ťahať za sebou.



